Az interjúk mindig idegtépő élmények, de segít felkészülni. A következő állásinterjún azonban minél több kutatást végez előtte, annál kevésbé lesz ideges aznap (remélhetőleg!).
Sok blogbejegyzést írunk, amelyekben megválaszoljuk az egyes „hogyan válaszoljunk” interjúkérdéseket (amelyeket megtalál itt), de úgy gondoltuk, itt az ideje, hogy összeállítsuk a három legfontosabb általánosabb interjúkérdést, amelyeket a kérdezők SZERETnek feltenni!
Mesélnél magadról?
Általában az első kérdés, amit feltesznek az állásinterjún. A nyitó kérdés, amelyre a válaszod megadja az alaphangot az interjú további részében. Nem, a kérdező nem azt kéri tőled, hogy add meg a családod teljes történetét, vagy azt, hogy ki a kedvenc futballcsapatod, és mit szeretsz csinálni hétvégén… hanem többet akarnak tudni a tapasztalataidról és a korábbi munkádról. Tehát maradjon a munkával kapcsolatos válasza.
Ennek a kérdésnek egy jó megközelítése, ha először elmondja nekik, hol dolgozott (vagy tanult) korábban, majd beszél arról, hogy az ott megszerzett készségeket hogyan lehet átvinni az új potenciális szerepkörbe. Amikor válaszol erre a kérdésre, legyen elég rövid, és inkább adjon általános áttekintést és önéletrajz-összefoglalót, mintsem konkrét részleteket. Amit érdemes megőrizni az interjú későbbi kérdéseire.
Példa választ keres? Itt találja korábbi blogbejegyzésünkben.
Miért szeretnéd ezt a munkát?
Akkor miért akarod ezt a munkát? Urm.. mert égetően pénzre van szüksége!
Sajnos a válasza nem mindig lehet olyan egyszerű, és valószínűleg nem fogja lenyűgözni a kérdezőt. Ennél kicsit részletesebben kell belemenned. Kezdje azzal, hogy kifejezi érdeklődését a szerep és a hozzá tartozó felelősségek iránt. Ezután mondja el, hogy Ön szerint a releváns tapasztalata milyen előnyökkel jár majd a munkában, valamint készségeit. Válaszát mindig befejezheti azzal, hogy elmondja, miért szeretne az ő cégüknél dolgozni, hogy valóban elkápráztassa a kérdezőt!
Keressen egy példa választ itt!
Mik az erősségeid és gyengeségeid?
Az interjúztatók azért teszik fel ezt a kérdést, mert tudni akarják, mit tart az erősségeinek és gyengeségeinek. Megérteni, mennyire lehet önkritikus, de azt is, hogy mennyire jól érzékeli önmagát és képes felmérni személyes tulajdonságait. Gyakran nehéz pontosan meghatározni az erősséget vagy gyengeséget anélkül, hogy arrogánsnak vagy önbizalomhiánynak tűnnénk.
Példa erősségre: „Úgy gondolom, hogy a munkabírásom a legerősebb tulajdonságom. Minden szerepem és feladatom esetében, amit vállaltam, mindig gondoskodom arról, hogy mindent a legjobb tudásom szerint végezzenek. Ez a személyes büszkeségen és a kemény munka által megfosztottságon múlik. Ha ez azt jelenti, hogy késő este vagy korai kezdésről van szó, ez nem befolyásolja, amíg a végcél teljesül.”
Példa gyengeségre: „Régebben nehezen tudtam elengedni az irányítást, amikor projekteken dolgoztam. Mivel ez gyakran további segítséget igényelt kollégáimtól. Úgy éreztem, ha teljes kontrollom van, el tudnám vinni a munkát a kívánt irányba. Míg hamar rájöttem, hogy ez nem hatékony módszer új ötletek és koncepciók kidolgozására – a látásom alagútba borult. Miután túlléptem ezen, a munkám javult, és csapatként közelebb kerültünk és hatékonyabbak lettünk a határidők betartásában és a minőségi munka elkészítésében.”
Tudja meg, hogyan válaszolhat részletesebben erre az interjú kérdésére itt.
Szóval sok sikert a következő állásinterjúhoz, és ne feledje, hogy legalább erre a három kérdésre készüljön fel! De ha tovább szeretné bővíteni tudását, ecsetelje az alábbi kérdésekre adott válaszait!
A következő állásinterjún is figyeljen ezekre a kérdésekre!
“Miért akarsz itt dolgozni?”
– Mit hozhatsz ebbe a szerepbe?