a HR-ben H H. különbözőek használatosak személyzet kiválasztási technikák. Vannak olyanok, amelyek a személyiségen alapulnak a jelöltek közül. Ha ezt a kiválasztott projekciójával elemezzük, akkor projektív tesztekről beszélünk.
A projektív tesztek abból állnak, hogy olyan képekre próbálnak választ találni, amelyek kétértelmű szavakat, képeket vagy jeleneteket tartalmaznak.. Azt mondják, hogy ezek maszkos értékelő tesztek, mert célja a teszt által okozott rejtett érzelmek vagy konfliktusok felfedezése, hogy ezeket a problémákat pszichoterápiával vagy más kezelésekkel kezeljék.
Az ilyen típusú projektív teszt humánerőforrásban történő alkalmazása azon alapul, hogy Olyan személyiségtesztek, amelyek meghatározzák, hogyan viselkedik a munkavállaló egy adott helyzetbenaszerint, hogyan dolgozta ki ezeket a teszteket.
Ezek a tesztek erősen megkérdőjelezték pszichológusok, de az igazság az, hogy gyakran használják őket.
Hogyan születnek a projektív tesztek
A projektív tesztek az iskolával jelennek meg pszichoanalitikus gondolkodás, amely szerint az embereknek öntudatlan gondolatai vagy impulzusai vannak. A projektív tesztek olyan rejtett érzéseket, vágyakat és konfliktusokat tárhatnak fel, amelyek csak a tudatalattiban kerülnek felszínre.
A kétértelmű jelzésekre adott válaszok értelmezésével a pszichoanalitikusok célja, hogy feltárják azokat a tudattalan érzéseket, amelyek problémákat okozhatnak az egyén életében.
A használatukkal kapcsolatos viták ellenére a projektív tesztek továbbra is meglehetősen népszerűek, és széles körben használják klinikai és igazságügyi orvosszakértői környezetben.
Hogyan működnek a projektív tesztek
Sok projektív tesztben az embereknek kétértelmű képet mutatnak, majd megkérik őket, hogy adjanak az első választ, ami eszébe jut. A projektív tesztek kulcsa az ingerek kétértelműsége.
Az ilyen tesztek elmélete szerint világosan megfogalmazott kérdések használata a tudatos elme által gondosan kidolgozott válaszokat eredményezhet . Ha közvetlen kérdést tesznek fel egy adott témában, időt kell fordítania a válasz tudatos megalkotására.
Ez elfogultságot, sőt hamisságot is bevezethet, függetlenül attól, hogy megpróbálja becsapni a tesztszolgáltatót, vagy sem. Például egy válaszadó adhat olyan válaszokat, amelyeket társadalmilag elfogadhatóbbnak vagy kívánatosabbnak tartanak, de nem feltétlenül tükrözik a legpontosabban valódi érzéseit vagy viselkedését.
Egy tisztázatlan kérdés vagy ösztönzés megadásával feltárulnak mögöttes, tudattalan motivációi vagy attitűdjei.
Számos különböző típusú projektív teszt létezik. Néhány ismertebb példa:
A Rorschach tintafolt teszt
Ez a teszt volt az egyik első kifejlesztett projektív teszt, és továbbra is az egyik legismertebb és legszélesebb körben használt teszt. Megalkotója Hermann Rorschach svájci pszichiáter 1921-ben, a teszt 10 különböző kártyából áll, amelyek egy kétértelmű tintafoltot ábrázolnak..
Az embereknek mutatnak egy kártyát, és megkérik, hogy írják le, mit látnak a képen. A válaszokat az értékelő szóról szóra rögzíti. A gesztusokat, a hangszínt és az egyéb reakciókat is feljegyzik.
A teszteredmények a használt pontozási rendszertől függően változhatnak.
Murray tematikus appercepciós tesztje (TAT)
Ez egy projektív teszt, amelyet Henry Alexander Murray és társai fejlesztettek ki, és amelyben A résztvevőket arra kérik, hogy mutassák be hozzáállásaikat, érzéseiket, konfliktusaikat és személyiségjellemzőiket az általuk készített szóbeli vagy írásos beszámolókban, amelyeken kétértelmű fekete-fehér fényképeken készültek.. A teszt lebonyolítása előtt a vizsgáztató biztosítja a résztvevőt, hogy nincsenek jó vagy rossz válaszok, és jelzi, hogy a narratíváknak kell lenni eleje, közepe és vége.
A végén megvitatják a történeteket, hogy tisztázzák a témákat és mintákat. Szisztematikus kódolási sémákat fejlesztettek ki, bizonyított megbízhatósággal és érvényességgel, hogy értékeljék a személyiség működésének különböző aspektusait a TAT történetekből, beleértve a teljesítménymotivációt, a hatalmat, a hovatartozást és az intimitást; nemi identitás; védekező mechanizmusok; és az interperszonális kapcsolatokat befolyásoló mentális folyamatok.
A TAT az egyik legszélesebb körben használt és kutatott teszt a pszichológiában, különösen klinikai környezetben a rendellenességek diagnosztizálására, a személyiség leírására, valamint a személyiségműködés erősségeinek és gyengeségeinek felmérésére.
Egy személy teszt rajza
Ez a projektív teszt pontosan azt elemzi, amit el tud képzelni. Az emberek rajzolnak egy személyt, majd a vizsgáztató értékeli az általuk létrehozott képet.
A teszt pontozása során a teszttolmács számos tényezőt figyelembe vehet. Ezek magukban foglalhatják az egyes testrészek vagy jellemzők méretét, az ábra részletezettségét, valamint a rajz általános alakját.
Más projektív tesztekhez hasonlóan ezt is kritizálták érvényességének hiánya miatt.
A teszt egyik értelmezése azt sugallhatja, hogy a rajz bizonyos aspektusai bizonyos pszichológiai tendenciákra utalnak. Ez azonban egyszerűen azt jelentheti, hogy az egyén gyenge rajzkészséggel rendelkezik.
A ház, fa és személy teszt
Az ilyen típusú projektív tesztben az embereket arra kérik, hogy rajzoljanak egy házat, egy fát és egy személyt. Miután a rajz elkészült, kérdéseket tesznek fel az általuk rajzolt képekkel kapcsolatban.
A tesztet eredetileg a John Buck és tartalmazott egy 60 kérdésből álló sorozatot, amelyeket fel kell tenni a válaszadónak, bár a tesztadminisztrátorok feltehetik saját utólagos kérdéseiket vagy lekérdezéseiket is, hogy tovább vizsgálják az alany válaszait. Például a tesztadminisztrátor megkérdezheti a ház rajzát:
- Ki lakik a házban?
- Ki látogatja meg az itt élőt?
- Boldog az, aki itt él?
A projektív tesztek előnyei és korlátai
Terápiás körülmények között a projektív teszteket gyakrabban alkalmazzák. Sok esetben a terapeuták ezeket a teszteket arra használják, hogy minőségi információkat szerezzenek az emberekről.
Egyes terapeuták a projektív teszteket egyfajta jégtörőként használhatják, hogy bátorítsák az embereket a problémák megvitatására. vagy vizsgálja meg gondolatait és érzelmeit.
A projektív tesztek előnyei a következők:
- Lehetővé teszik olyan személyiségjegyek megismerését, amelyek nem találhatók meg a folytatjaahol csak személyes és szakmai adatokat rögzítenek
- Minimálisra csökken annak kockázata, hogy nehéz vagy bonyolult profilokat vesz fel, amelyek rossz helyzetet teremthetnek. munkakörnyezet
- Csinálj egy csapat menedzsment hatékonyabb
Bár a projektív teszteknek van néhány előnye, számos korlátjuk is van. Erősen szubjektívek, és a válaszokat befolyásolhatja a vizsgáztató attitűdje.
Ezenkívül a standard értékelési skálákkal nem rendelkező projektív tesztekből gyakran hiányzik az érvényesség és a megbízhatóság.