A kompetenciaalapú interjúkérdések segítenek a felvételi vezetőknek megérteni, hogyan fog reagálni bizonyos munkahelyi forgatókönyvekre. A hagyományos készségalapú interjúkon túlmutatva, a kompetenciaközpontú kérdések a valós élet tapasztalataiból származó példákat használják kulcsfontosságú indikátorokként a jövőbeli munkateljesítmény előrejelzésére.
A kompetenciakérdések megválaszolásának leghatékonyabb módja a STAR technika használata.
Helyzet – hol játszódik a példa?
Feladat – milyen munkát/feladatot kellett elvégeznie?
Akció – hogyan csináltad
Eredmény – az eredmény
Az interjú előtt készüljön fel az esetleges kompetencia alapú kérdésekre. Ezeket a példákat a kompetencia alapú álláspályázatok kutatásaként is felhasználhatja.
1. Mi a legnagyobb eredményed?
Javasoljuk, hogy a tapasztalt munkavállalónál említsen meg valami munkával kapcsolatos dolgot, míg a tapasztalatlan jelöltnél használja a személyes teljesítmény példáját.
Ilyen például:
„Tavaly egy maratonra edzettem. A futás soha nem volt természetes számomra, de keményen edzettem, és több mint 1000 fontot gyűjtöttem jótékony célra.”
Példa a tapasztalt munkatársnak:
„Vállalva a kihívást felügyelőként. Kezdetben junior koromban kezdtem, és egy tízfős csapat irányításáig jutottam. A nagyszerű mentorálásnak köszönhetően gyorsan belenyugodtam az új szerepkörbe, és erős kapcsolatokat építettem ki a csapatom minden tagjával.”
2. Meséljen egy olyan alkalomról, amikor kommunikációs készségeit arra használta, hogy csapatban együttműködve dolgozzon?
A kérdező szeretné tudni, hogy mennyire jól dolgozik másokkal, és erős kommunikációs készségekkel rendelkezik-e ahhoz, hogy a szerepkörön belül kitűnjön.
Ezzel a példával bizonyítsd, hogy igen:
„Jól dolgozom másokkal, és erős szervezőkészségeimet arra használom, hogy összehozzam az embercsoportokat. Korábbi beosztásomban egy nagy médiakampányon dolgoztam, amely sokféle hozzájárulást igényelt a csapat tervezőitől és fejlesztőitől. Eligazodtam a határidők között, és összegyűjtöttem mindenki munkáját annak érdekében, hogy mindannyian sikeresen teljesítsük a kampánycélokat.”
3. Írjon le egy időszakot, amikor megoldott egy nehéz problémát a munkahelyén?
A munka nehéz forgatókönyve leginkább úgy írható le, mint amikor kihívásnak érezte magát, és kiszorul a komfortzónájából. Ezt semmiképpen nem szabad alkalomnak tekinteni arra, hogy elkezdjük kiemelni és rossz szájjal beszélni az előző munkatársakat. De ehelyett lehetőség van a probléma kimenetelének és a pozitív eredmény megvitatására.
Jó példák:
- Képes projektet rövid határidőn belül befejezni
- Felsőbb szintű szerepkörök fedezete
- Ügyfélproblémák megoldása
- Nagy volumenű munkateher kezelése
- Az ügyfelek/menedzserek elvárásainak teljesítése
Az interjú kérdésének megválaszolásához kulcsfontosságú, hogy képes-e felismerni egy nehéz helyzetet, és elgondolkodni azon, hogyan jutottál túl rajta.
4. Hogyan kezeli az ügyfelek panaszait, és tud-e példát mondani a panaszprobléma megoldására?
Az ügyfélszolgálati szerepkörök interjúforgatókönyvei célja, hogy mélyre ássák az ügyfélszolgálati készségeket, valamint az ügyfélpéldányok kezelésének és terjesztésének képességét.
A panaszok megoldása:
- Figyeljen – győződjön meg arról, hogy pontosan tudja, mitől elégedetlen az ügyfél
- Nyugtasson meg – mondja el az ügyfélnek, hogy segít, és elkötelezett a probléma megoldása mellett
- Elnézést – vegye át a tulajdonjogot, és kérjen bocsánatot az ügyféltől
- Javítás – tegyen meg mindent a probléma megoldása érdekében, és tegyen intézkedéseket annak biztosítására, hogy a probléma többé ne forduljon elő
Példa:
„Fiókmenedzserként az ügyfélkapcsolatok fenntartásáért voltam felelős. Egy esetben azonban a megértés hiánya miatt feltételeztem, hogy az ügyfélnek szüksége van egy projektre. Ami hibásnak bizonyult. Átvettem a tulajdont, és azonnal bocsánatot kértem. Gondoskodtam arról, hogy ez többé ne fordulhasson elő azzal, hogy a jövőben mindig hallgattam és tisztánlátást kértem – csak a biztonság kedvéért.”
5. Írjon le egy időszakot, amikor kudarcot élt át, és hogyan küzdötte le azt?
A kompetencia alapú interjúkérdések célja az Ön önértékelésének felmérése. Tökéletes példa erre, ha egy kudarcot átélt időre kérdez rá.
Ennek a kérdésnek két része van. Az első rész magát a kudarcot írja le, a második pedig azt, hogyan sikerült túllépni rajta. A kérdezőt leginkább ez utóbbi érdekli.
Mit tanultál a kudarcból, és most másképp csinálod a dolgokat emiatt?
Példa:
„Leterhelt a stressz, mert tudtam, hogy nem tudok időben befejezni egy projektet. Ahelyett, hogy segítséget kértem volna vagy kommunikáltam volna a felettesemmel, megpróbáltam egyedül befejezni, mert féltem, hogy alkalmatlannak fogok tűnni. Visszatekintve határidő-hosszabbítást kellett volna kérnem, és jobban be kellett volna gazdálkodnom az időmmel.”
Ez az öt legjobb kompetencia-alapú interjúkérdésünk. Ne felejtse el használni a STAR technikát, és feddhetetlenül válaszoljon, és fejezze ki az önértékelés képességét.