A panelinterjúkat kérdezőbiztosok csoportja tartja, amelyek során a jelöltnek válaszolnia kell a különböző paneltagok különböző kérdéseire.
Emiatt új nyomás nehezedhet egy interjúra. A jelöltnek nem egy, hanem potenciálisan 5 kérdezőt kell lenyűgöznie! Nehéz feladat… de egy kis felkészüléssel nincs ok a kudarcra.
Íme a legjobb panelinterjú tippjeink:
A panelinterjút friss nézőpont és másodlagos vélemények megszerzésére használjuk. Jellemzően egy személyes interjút követően történik a jelölt válaszainak alaposabb értékelése érdekében. Több kérdező is észrevesz valamit, amit az eredeti kérdező esetleg kihagyott… a jót és a rosszat!
Vannak, akik szerint a panelinterjú igazságosabb. Azon a konszenzuson alapul, hogy több vélemény egy sor különböző gondolatot kínál fel, és ez remélhetőleg minimálisra csökkenti az elfogultságot.
A panelinterjú megközelítésének legjobb módja
Mi várható az interjúban
Egyszerre egy kérdést fognak feltenni. Tehát nem kell aggódnia, hogy egyszerre 5 különböző kérdéssel fog bombázni. A panel minden tagja feltesz egy kérdést (bár ez nem kötelező), ezért szánjon időt a megválaszolására. Ha egy kérdező nem tesz fel kérdést, ne essen pánikba! Gyakran csak azért vannak ott, hogy megfigyeljék és összefoglalják saját gondolataikat az interjú végén.
Ne feledje, a panelinterjú nem ugyanaz, mint a csoportos interjú. A csoportos interjúban több jelölt vesz részt, és nem mindig több kérdező.
A végső felvételi döntés meghozatala érdekében minden kérdező egyénileg értékeli az Ön válaszait, majd közösen csatlakozik egy beszélgetéshez, hogy megosszák végső gondolataikat.
Hogyan kell felkészülni
Végezzen kutatást! Jól ismerje meg minden személyt, aki részt vesz az interjún. Valószínűleg az interjúmeghívó e-mailben fel lesz tüntetve a panelen szereplő személyek neve. Használja ki az alkalmat, és kutassa őket. Ismerje meg szerepüket, szakmájukat, specialitásaikat és azt, hogy milyen típusú kérdéseket tehetnek fel.
Például a marketingvezető jobban érdeklődik az Ön cég iránti érdeklődéséről, mint a marketingvezető, aki meg akarja érteni az Ön speciális készségeit és képességeit.
A munkaadók úgy találják, hogy a panelinterjú a tökéletes alkalom egy prezentációhoz. Tehát, ha ez a helyzet, olvassa el ezt: Hogyan készítsünk prezentációt egy állásinterjúra.
Legfontosabb TIPPEK: Nincs ideje elolvasni a teljes cikket? Olvasd el ezeket:
- Az interjú előtt tájékozódjon minden paneltagról a LinkedIn-en
- Elismerje a kérdést feltevő személyt, és tartsa szemkontaktust
- Ezután vegye fel a kapcsolatot az összes kérdezővel a kérdés megválaszolásakor
- Ossza meg a figyelmét egyenlően a kérdezőbiztosok között, függetlenül attól, hogy ki teszi fel a legtöbb kérdést
Lehetséges interjúkérdések
Mivel hagyományosan a panelinterjúra egy-egy interjú után kerül sor, a munkáltató törekszik arra, hogy az informális kérdéseket a minimumra szorítsa.
Ehelyett mindent tudni akarnak, amit a szerepkörbe hozhat, próbára teheti készségeit, képességeit és tudását, miközben azt is eldönti, hogy kulcsfontosságú-e a potenciális csapatban.
– Mesélnél magadról, és arról, hogy miért vagy ma itt?
Válasz: Az interjú kérdésére korábban már válaszoltunk! Itt találja.
– Miért döntött úgy, hogy itt dolgozik más cégek mellett?
Erre a kérdésre már válaszoltunk! Itt találja.
„Önéletrajzában megemlíti, hogy jártas az ügyfélkezelésben, tudna példát mutatni a munkájára?”
A kérdező további részleteket keres a válaszában. Tehát legyen konkrét, írjon le egy korábbi forgatókönyvet és az említett terület sikerét.
„Milyen munkája volt a legutóbbi szerepkörében, és hogyan tervezi ezeket a készségeket átvinni ebbe a pozícióba?”
Válasz: trükkös 2 az 1-ben kérdés. Szánjon egy percet gondolatainak összeszedésére, és válaszoljon két részben. Először is gondoljon a fő múltbeli feladataira, amelyek párhuzamosak az új szerepkörrel. Másodszor, használja ezeket a kérdés második részének megválaszolásához. Nem sok értelme van bármit megemlíteni, ami nem kapcsolódik az álláshoz, amelyről interjút készít.
Mi a teendő az interjú után
Amint az interjú a végéhez közeledik, szorítsa meg a panel minden tagjának kezét, és köszönje meg az idejét. Az ehhez hasonló egyszerű gesztusok a professzionalizmust és a kedvességet bizonyítják, amelyet a munkaadók mindig keresnek.
Egy további köszönő e-mail is jó „teendő”. Lehetőséget nyújthat arra is, hogy elküldje a prezentáció másolatait, további információkat vagy bizonyítékokat korábbi munkáiról, amelyeket esetleg fizikailag nem tudott megadni az interjú során.