Amikor arról beszélünk munkaidő alatt azt az időt értjük, amelyet minden munkavállaló annak a munkának a végrehajtására fordít, amelyre felvették.
Minden nap meghatározzák azt a menetrendet, amelyben a munkavállalónak vagy munkavállalónak szolgáltatását kell nyújtania.
A munkanapot a munkavállalónak munkatevékenysége végzéséhez felhasznált órák száma számolja el. és azon időtartamon belül, amelyről szó van, legyen az napok, hetek vagy évek.
A Munkavállalók Statútumának 34.9. cikke szabályozza a a cégek munkaidő-nyilvántartási kötelezettségeamelynek tartalmaznia kell az egyes munkavállalók munkanapjának konkrét kezdő és befejező időpontját.
Ezután egy másik típusú munkanapról, valamint más munkalehetőségekről fogunk beszélni, mint például a műszakban vagy éjszaka.
Rendes munkanap és kivételek
Hívjuk átlagos nap nak nek amely minden foglalkoztatott személyt érint, függetlenül a munkakörétől.
a hétköznapi nap munkaszerződésben vagy munkaszerződésben állapodnak megheti maximum 40 óra eredményes munkavégzés.
Meg kell különböztetnünk a munkanapot az „óra rendelkezésre állástól”, amely nem minősül tényleges munkaidőnek, de megállapítása a munkaközponton kívüli lehetséges elhelyezkedésre, valamint a hívásfogadás és a postán történő szolgáltatás lehetőségére vonatkozik. munka.
Heti műszak és napi műszak
A heti munkanap nem haladhatja meg bármelyik pillanatban 40 óra.
Kivéve, ha megállapodás vagy szerződés alapján a napi munka más elosztásában állapodnak meg, a napi műszak nem haladhatja meg a 9 órátkell tenni vmit mindig tartsa be a műszakok közötti minimális pihenőidőt.
18 év alatti kiskorú nem végezhet napi 8 órát meghaladó műszakot.
Éjszakai munka
Ez éjszakai munkának számít amelyre este 10 és reggel 6 óra között kerül sor.
éjszakai munkás
Úgy tartják, a éjszakai dolgozó, ha a napi műszakból általában több mint 3 órát éjszaka végzi, bármelyik ha te teszed éves munkanapjuk egyharmada éjszaka.
Az éjszakai dolgozót vagy a munkavállalót a törvény különösen védi, az alábbiak alapján:
Nem tud olyan napi munkaidőt végezni, amely meghaladja a napi 8 órát átlagosan tizenöt nap alatt.
Időszakos értékeléseken kell átesni ingyenes egészség
Nem fog tudni túlórázniáltalában, kivéve néhány esetet, mint például a munkanap meghosszabbítása, sürgős károk, balesetek megelőzése és elhárítása, valamint műszakos munkavégzés esetén, ha a tehermentesítésben a vállalkozásnak felróható okokból szabálytalanságok lépnek fel.
Folyamatos menetrend és osztott nap
hivatkozunk „folyamatos ütemterv”, ha a folyamatos napi munkaidő meghaladja a hat órátés az ülés során pihenőidőt kell megállapítani, amelynek időtartama nem lehet kevesebb tizenöt percnél.
arról beszélünk „osztott műszak”, ha a munkanap legalább egy óra pihenőt tartalmaz.
Felváltva dolgozom
hivatkozni fogunk „műszakos munka”, amikor munkáról beszélünk csapatként szervezve, ill amelyben az azt integráló emberek egymás után forognak ugyanazokra a munkákra, de eltérő órákban és bizonyos időszakokban, akár napokon, akár heteken.
Egyetlen dolgozó sem maradhat az éjszakai műszakban egymás után két hétnél tovább.hacsak nem ő maga önként kéri.
Ezeknek a munkavállalóknak, akik munkájukat műszakban végzik, mindenkor meg kell élvezniük egészségük és biztonságuk megfelelő védelmét, munkájuk jellegétől függően.
Bizonyos tevékenységekben a munkakörökre és ágazatokra külön szabályozás vonatkozhat, amely lehetővé teszi a munkanapok és a szünetek megszervezésének és időtartamának meghosszabbítását és csökkentését.
A 18 év alatti munkavállalók munkanapja egyik esetben sem haladhatja meg a 8 órát hatékonyan.
Munkaidő-hosszabbítás, -csökkentés
Vannak bizonyos beosztások és ágazatok, amelyeket a szeptember 21-i 1561/1995. számú királyi rendelet szabályoz a különleges munkanapokon, amelyeknek a Munkavállalói Statútumban meghatározottaktól eltérő napjai és pihenőidői vannak, és amelyeket a következő munkákban alkalmaznak:
- Munka vidéken
- Munka a kereskedelemben és a vendéglátásban
- Munka a közlekedésben és a tengeren
- Munka őrök és őrök nem vasúti
- Állások különleges feltételek mellett nak,-nek távolság vagy elszigeteltség
- Városi mezőgazdasági alkalmazottak teljes odaadással
- Tevékenységek, amelyeket megosztott napokkal végeznek
Vannak más munkák isegy speciális szabályozás miatt, általában az adott munkavégzés sajátos fizikai körülményei miatt, a munkanap ez több csökkent.
Konkrétan a következők lennének:
- Állások hűtött és fagyasztó helyiségekben
- Munka a bányák belsejében
- Munka az építőiparban és a közmunkában
- Egészségügyi kockázattal járó munkák a dolgozó embereké
- Egyéb munkaidő-csökkentések, pl. laktáció vagy a gyermekek törvényes gyámsága miatt
pihenőidőket
„pihenőidőnek” nevezzük a az az idő, ameddig a munkavállaló szabad a munkatevékenységétől, amely nem elérhető a munkáltató vagy a vállalkozó számára. Példaként a következőket tekintjük pihenőidőnek: a reggelinél, étkezésnél eltöltött idő stb.
Nem számít munkaidőnek még a munkahelyre való be- és kilépési idő, az otthonról a munkahelyre történő szállításra fordított idő, illetve a munkaruhába való be- vagy öltözködési idő, ha szükséges.
A megállapított és minimális pihenőidőt, hacsak kollektív szerződésben más megállapodás nem születik, az alábbiak szerint állapítják meg:
- heti pihenő: az, amikor a dolgozó személy rendelkezik jogot a heti legalább másfél napos megszakítás nélküli pihenőidőhöz ami általában szombat délután – vagy hétfő reggel – és vasárnap egész nap.
Felhívjuk figyelmét, hogy 18 éven aluliak számára ez minimum két nap.
- Pihenés a napok között: át kell menniük legalább 12 óra az egyik nap vége és a következő kezdete között.
Folyamatos pihenés: bekövetkezik amikor a folyamatos napi műszak meghaladja a hat órát munkában. Pihenés minimum 15 perc lesz.
Fix és rugalmas munkaidő
Jobb munka és családi összeegyeztetést keres, a cégek egyre gyakrabban kínálják a rugalmas munkaidő lehetőségét. De mi is ez valójában?
„rugalmas munkaidőre” utalunk ha szokatlan munkarendet alakítanak ki, amelyben a munkavállaló vagy munkavállaló számára nincs be- és kilépési idő. A munkás maga dönti el, hogy mikor kezdődik a munkanapja, mindaddig, amíg betartja a ledolgozott munkaórák végső számítását, amely a szerződésében szerepel.
Erre az a szokásos a vállalat meghatároz egy órakeretet, amelyen belül a dolgozók eldönthetik, melyik a legmegfelelőbb a körülményeiknek.
Hogyan gazdálkodjunk a HR H H. rugalmas munkaidővel?
Ahogy a szabadúszó szakemberek munkaidejét, úgy a rugalmas munkaidőt is kezelheti egy idővezérlő alkalmazáson keresztül.
És így, a munkavállalónak mindig lehetősége van arra, hogy feljegyzést készítsen a ledolgozott órákrólanélkül, hogy a rugalmas munkaidő problémát vagy esetleges bírságot jelentene a vállalat számára.
Háromféle rugalmas munkaidő létezik:
- Fix változó: Ez az, amikor a vállalat különböző be- és kilépési időintervallumot biztosít a munkavállaló számára.
- Úszó: Ilyenkor a munkavállaló szabadon választhatja meg a be- és kilépés időpontját, ami minden nap eltérő lehet. Felhalmozhatja a több óráit, vagy visszaszerezheti a kevesebb óráit.
- Ingyenes: Ahogy maga a név is mutatja, ez arra utal, hogy nincs menetrend. Lehetővé teszi a dolgozó számára, hogy a számára legmegfelelőbbet válassza. Ő maga irányítja a munkaidejét, mindaddig, amíg teljesíti és betartja a kitűzött célokat.